Tidligere udstillinger

 

 

 

Tidligere udstillinger

 

2017

 

20.marts – 8. april

Peter Hiort Petersen

Keramik og maleri

 

 

23. januar – 11. februar

VOIDOO

Jesper Dalmose og Lennox Raphael

Videoinstallationer og

1001 kærlighedssymboler

 

2016

21. november – 10. december

Juleudstillingen

Gitte Helle, Ingrid Mortensen, Kumiko Asti,

skulptur, origami, keramik

 

24. oktober – 12. november

Bornholms Kunstforening

Ulla Lyhme, maleri

Bodil Brandt, keramik

 

3. oktober – 19. oktober

Jytte Kjærsgaard, maleri

Jesper Wetterslev, maleri

Pia Kejlbo, installation, blandform

 

12. september – 22. september

ANAMORPH INSTALLATION

Ben Woodhams: Brud i gennem

 

15. august – 3. september

Bornholms Kunstforening

Halfdan Trolle, plantebilleder

Lars Trolle, tegninger

 

18. juli – 6. august

JAPANSK BESØG

Yumeno Goma, Nao Oshima m.fl

maleri, grafik og skulptur

 

22. juni – 13. juli

GALLERI HÛZ16

Barbara Sørensen, Aase Meyer, Bettina Kofmann, Svend Huth Meyer, Lone Schiøtz, Anne-Lise Olsen

maleri m.v.

 

23. maj – 11.juni

Helle Hutchinson,

maleri og skulpturel keramik

 

25. april – 14. maj

Når lyset kalder

Bornholms Kunstforening præsenterer kunstnerne Hanne Sie og Joseph Salamon, der viser malerier og skulpturer.

 

23. marts – 13. april

PÅSKEUDSTILLINGEN

Jens Hostrup, raku

Melaine Christensen, maleri

Ingegerd Bilving, skulptur

 

22. februar – 12. marts

Bornholms Kunstforening

KUNSTFOTOGRAFERNE

Else Vinæs, Annemette R. Eriksen, Erik Jørgensen og Josephine Ernst

 

25. januar – 13. februar

GLAS

Amalie Erik Larsen

Siri Emilie, Maltha Müller,  G. William Bell og

Liu Chien Kuang

4 elever fra Glas- og keramikskolen

Se billeder fra udstillingen

 

2015

23.november – 12. december

Nicola Campion,

Ingelise Køhler,

Maic Asti og

Thor Backhausen

Se flere billeder fra udstillingen

 

29. juni – 18. juni 2015

POUL STOLTZE,

OLE CHRISTENSEN OG

KARIN HØJ CHRISTENSEN

grafik, skulptur og keramik

se billeder fra udstillingen

 

****

27. oktober – 15. november:

Bornholms Kunstforening

TRÆER:

Barbara Sørensen,

Hanne Skyum

Janne Klerk

maleri, grafik og fotografi

 

****

6. – 22. oktober

Margit Rosenmeier collage

Gerd Hjort Pedersen keramik

Hans Munck Andersen keramik

se billeder fra udstillingen

 

****

15. september – 1. oktober

GERD DREWS, grafik og skulptur

CAMILLA HOWALT, installation

MADS ØSTERGAARD, maleri

se billeder fra udstillingen

 

2014

****

26. maj – 14. juni

ANSE TOLLET, maleri

LISA HØYRUP, maleri

JOHN GIBSON, keramisk skulptur

Se billeder fra ferniseringen

 

****

24. april – 14. maj

Bornholms Kunstforening

viser træarbejder af

Tyge Axel Holm

og grafik af

Jens Bohr

 

****

31. marts – 21. april

Den sjællandske kunstnergruppe

GUGGEN

Anette Valstrøm – keramisk skulptur

Christina Weisgard – maleri

Henrik Maribo Pedersen – fotografi

Jan Steffensen – fotografi

Merete Allen Jensen –  maleri

Ole Valdemar Nielsen – maleri

Tove Korfitsen – maleri

Ulla Kirstine Heiberg – maleri

 

****

24. februar – 15. marts

Bornholms Kunstforening

Simon Lund Koefoed

Sigurd Christensen

2013

****

21. november – 12. december

Juleudstillingen

Peter Inklaar

Vibeke Berland

Karin Olesen

Evelyn Noval

 

****

28. oktober – 16. november

Bornholms Kunstforening

BARDUR JAKUPSSON

 

****

9. – 23. oktober

ANNETTE AGERBIRK

maleri og keramik

Se billeder fra åbningen den 9. oktober

 

****

11. september – 2. oktober 2013

CAROLINE PRADAL

og

MARIA BANG ESPERSEN

 

grafik, glas,

installation

 

****

21. juli – 7. august

Bornholms Kunstforening

Nis Schmidt

maleri

 

****

22. juli – 10. august

SKINDHELLIG

Silas Inoue

Kim Klevin

Rasmus Høygaard

Mathias Damgaard

blandede medier

 

****

24. juni – 13. juli

Elysia Verhouen, keramik

Siemen Dijkstra, grafik

 

****

29.maj – 15. juni

Kirsten Terp

Adi Holzer

maleri, grafik og skulptur

 

****

29. april – 18.maj

Bornholms Kunstforening

Seppo Mattinen

maleri

****

2. – 20 april 2013

CAROLINA NILSON

installation og collage

billeder fra udstillingen

 

 

****

11. – 23. februar

 

Stig Haslund Jensen, fotografi

Verner Bendtsen, maleri

 

 

****

2012

****

 

JULEUDSTILLLINGEN 2012

 

Hanne og Kurt Christensen, fotografi

Else Linde, keramik

Leif Hauge, glas

 

****

 

24. oktober – 14. november

 

Bornholms Kunstforening

METTE AARRE

grafik og emalje

 

****

3. – 20. oktober

 

TRYK 2

Forskellige kunstnere knyttet til værkstedet ‘Tryk2′

grafik

 

****

 

8. – 22. september

 

UDE AF BALANCE

 

se billederne fra udstillingen

se videoen om processen

se Ben Woodhams’ video om processen

I forbindelse med Kulturugen inviterer Galleri Raschs til at deltage i en 3-D installation i galleriet med titlen Ude af Balance. Fra lørdag den 8. september vil Ben Woodhams designe og udføre et større gulvmaleri med tredimensional virkning. Alle er velkomne til at følge processen, der forløber frem til den 14. september, hvor der er fernisering på udstillingen kl. 16.00.

 

*****

 

13.august – 1. september

FUGLENE

Bornholms Kunstforening

præsenterer

Inge Lise Westman, John Olsen, Aage Gitz Johansen, Lone Schiøtz, Karin Christensen, Ben Woodhams, Astrid Anderberg, Johannes Larsen

 

****

16. juli – 4. august

Sommerudstilling II

HOVIK MURADIAN

maleri og tegning

 

 

****

25. juni – 7. juli

Sommerudstilling I

Vagn Hansen, fotografi

 

****

29. maj – 16. juni

Erling Risager, akvarel

Lene Bregninge, akryl

Simon Koefoed, keramik

 

****

30. april – 19. maj

Bornholms Kunstforening

FAMILIEN STOLTZE

maleri, fotografi mv.

 

****

2. – 21. april

Påskeudstillingen

Hussein Tai, maleri og grafik

Torsten Teste, fotografi

Louise Bjørn Andersen, smykker

Bellis Møller, glas

****

5. – 24. marts

Bornholms Kunstforening

Louise Aakerman Nielsen

fotocollage

 

6. – 25. februar

En Rasch udstilling

 

Ulla Lyme

Ben Woodhams

Esben Bagger

Per Jensen

****

2011

 

****

21. november – 10. december

Juleudstillingen

GALLERI HUZ 16

Portræt af december

 

****

26. oktober – 16. november

Bornholms Kunstforening

Pia Ranslet maleri

Paul Ranslet skulptur

 

****

3. – 22 oktober

ARBORET

Inge Lise Westman

Ole Hertz

skulptur og fotografi

 

****

5. – 24. september

Bornholms Kunstforening

KIRSTEN LILLELUND

maleri

****

 

10. – 31. august

Kattarina Yxhufvud

Torben Hansen

Olle Medin

textil og maleri

 

****

11. – 30. juli

Sommerudstilling 2

 

Sara Skaaning

maleri og skulptur

skulpturerne er udarbejdet i samarbejde med

JESPER RANUM

 

****

 

13. juni – 2. juli

Sommerudstilling 1

 

Signe Højmark

Daniel Goldenberg

 

****

 

16. maj – 4. juni

Bornholms Kunstforening

RAMA KING NASH

 

****

18. april – 7. maj

Påskeudstillingen

Den bornholmske kunstnersammenslutning

BIMARIS

udstiller

MAD

 

****

23. marts – 13. april

TINA TRAMP

maleri og skulptur

 

****

28. februar – 19. marts

Bornholms kunstforening

“20 x 20″

Bornholmske kunstnere udstiller i formatet 20 x 20 cm

 

****

7. – 19. februar

BILLEDER PÅ JAPANSK

Yumeno Goma

Nao Oshima

maleri, grafik og skulptur

 

****

 

 

2010

****

22. november – 15. december 2010

“JULEUDSTILLINGEN”

 

Bente Hammer

Maibritt Jönsson & Pete Hunner

Justine Paudal

Bettina Kofmann

m. fl.

tekstil, glas, smykker, maleri m.v.

 

****

 

1. – 17 november 2010

Bornholms kunstforening

 

ISLAND PAINTING

Retrospektiv udstilling med

Sonny Asamota

 

****

 

6. – 27. oktober 2010

“GRØNLANDSK VISIT”

 

Bolatta Silis-Høegh

Anne-Birthe Hove

Maleri og grafik

 

****

 

13. – 25 september 2010

“KERAMIKBIENNALE”

i samarbejde med

ACAB

 

****

16. august – 4. september 2010

Bornholms kunstforening

 

Einar Herman Jensen (1915-51), maler

 

****

 

12. – 30. juli 2010

 

Lone Schiøtz Nielsen

Karin Skovlund

Ann Charlott Skogøy

 

grafik og maleri

arbejdende udstilling

Kom og vær med i workshoppen fredag den 23. kl. 12 – 16, lørdag den 24. kl. 10 – 14, og søndag den 25. kl. 12 – 16.

Kunstnerne vil hjælpe med at trykke jeres eget værk

 

****

21. juni – 3. juli 2010

 

Bodil Brandt, keramik

Helge Strufe, maleri

 

****

 

31. maj – 17. juni 2010

 

“NI LIV”

 

Elisabeth Bækmark, Helle Malling Beck,  Inger Andersen og Dan Rasmussen, keramikerne Anette Christiansen, Rikke Fjalland og Lasse Birk og Allan Nørregaard

maleri, skulptur og fotografi

 

****

 

 

12. – 25. maj 2010

 

REHFELDT

Mindeudstilling, maleri

 

*****

 

19. april – 8. maj 2010

Bornholms kunstforening

 

Maiken A’ Grømma, maleri

******

 

22. marts – 10. april 2010

 

Påskeudstillingen

 

Ben Woodhams, tegning/akvarel

Hans-Henning Pedersen, træ

 

******

 

22. februar – 13. marts 2010

Bornholms kunstforening

 

Maj-Britt Zelmer, glas

Jacob Stig Isaksen, keramik, installation

 

******

 

1.- 13. februar 2010

“DAWN” og “TREASURY”

En fotoudstilling med værker af

Ida Nissen

og

Mette Hartung Kirkegård

 

******

2009

 

16.november – 12 december 2009

JULEUDSTILLINGEN

Susanne Rubin, maleri

Merete Høst, keramik

Karen Dam, textil

Elaine Madorma Robinson, smykker mv.

Elsebeth Belgsting, glas

 

******

26. oktober – 11. november 2009
Bornholms Kunstforening
Nøgen Sandhed
med maleren
Jan Esmann
******

28. september – 17. oktober 2009

Ingun Hansen, maleri

og

Christoffer Olling Back glas

 

******

31. august – 19 september 2009

Bornholms Kunstforening

Signe Kähler

Lars Henrik Kähler

Helle Jessen

billeder fra udstillingen

 

******

18. juli – 8. august 2009

Åkerbokunstnärerna

fra Øland

 

******

30. juni – 15. juli 2009

“LANDSKABET DRAGER”

Med Anne Cirkola

Lene Degett

Kenneth Maximillian Geneser

 

******

7. – 27. juni 2009

To Ø’er

Bornholms Kunstforening

Cubanske malere

Helle Hutchinson keramik

 

******

8. maj til 30. maj 2009

Anne Stougaard

Pernille Stougaard

Martin Berge

 

******

9. april til 2. maj 2009

BAG FORSIDEN

Mimi Harteg

Stig Rex Thomsen

Sunny Asemota

Synnøve Søe

 

******

14. marts til 3. april 2009

TILBAGEBLIK

Bornholms Kunstforening

præsenterer kunstnere der har siddet i foreningens bestyrelse:

bl. a.:

Mogens Bjørn-Andersen

Jun-Ichi Inoue

Poul Hauch Fausbøll

Hanne Mailand

Mogens Herz

Julie Høm

og mange flere

 

******

16. februar til 7. marts 2009

“Åbningsudstilling”

med

Janne Brodersen, Steffen Dam, Martin Thaulow, Kirsten Hurtigkarl, Lene Fensholt, Ninette Ellingsen, Evelyn Sivertsen, Charlotte Schmidt, Ulla Peberholm og Bende Ruberg.

 

Billedkunst og kunsthåndværk